רישוי מקוצר: הדרך המהירה והיעילה

רישוי מקוצר
נועה אזולאי, מרץ 2, 2024
נועה אזולאי, מרץ 2, 2024
ניווט נוח בעמוד

זקוקים לרישיון בדחיפות? ייתכן והעסק שלכם עומד בדרישות למסלול רישוי מקוצר, המסלול שמאפשר הוצאת היתר במהירות וביעילות, וללא דילוג על דרישות חיוניות.

בעוד שבעולם העסקים נהוג לומר שזמן שווה כסף, דווקא התהליך הבירוקרטי להוצאת רישיון עסק הוא לעיתים ארוך ומתיש, דבר שיוצר תסכול רב בקרב יזמים ובעלי עסקים. ולמרות זאת, הוצאת רישיון עסק הוא חלק חיוני ומהותי בהקמת עסק, ומטרתו לשמור על בטחון המפעילים והלקוחות כאחד, וכן לשמור על הסביבה, ולכן אין להפחית בחשיבותו, הן מבחינה חוקית והן מבחינה אתית. החדשות הטובות? במקרים מסוימים מתאפשר תהליך רישוי מקוצר שמזרז את התהליך, מקטין את העיכובים הבירוקרטיים, ומאפשר לעסקים חדשים להתפתח ולצמוח בקצב מהיר יותר, מבלי לפגוע באיכות הבדיקות והפיקוח.

אך מהו רישוי מקוצר וכיצד מתבצע התהליך המזורז?

ובכן, רישוי מקוצר הוא מסלול מזורז להוצאת רישיון עסק שנועד לספק פתרון מהיר להוצאת רישיון על פי תקנות רישוי מקוצר. בתהליך זה, על בעל העסק להגיש בקשה לרישיון עסק יחד עם המסמכים הנלווים ותצהיר, כאשר בתוך 14-21 יום הרשות המקומית תבחן את הבקשה, ולאחר מכן תתקיים תקופת בדיקה נוספת של 49-63 יום שבמהלכה נותני האישור יבדקו את העסק. כמו כן, בעל העסק יהיה מחויב להשלים את התנאים הנדרשים בתוך 120 יום ממועד הגשת הבקשה ואם במהלך תקופת הבדיקה לא נמצאו דרישות נוספות או סירוב מצד נותני האישור, בעל העסק צפוי לקבל את הרישיון בתום תקופת ה-180 יום. חשוב להבהיר: גם לתהליך זה תקנות רבות ומחמירות ויש לתת להן מענה כדי לקבל את הרישיון כמה שיותר מהר.

למי מיועד התהליך?

לכאורה, הוצאת רישוי מקוצר מיועד לעסקים שנמצאים בקטגוריה של סיכון בטיחותי נמוך והתהליך מותאם במיוחד לעסקים שאינם דורשים בדיקות מורכבות או ממושכות. עם זאת, קיימים סוגי עסקים נוספים שיכולים להגיש בקשה במידה והם עונים על הדרישות והקריטריונים, למשל עסקים קטנים ובינוניים, עסקים בתחומים מסוימים (לרבות עסקים הפועלים בתחומים שהממשלה מעוניינת לעודד, כגון טכנולוגיה, חדשנות, תיירות וכו’), ועסקים הנמצאים באזורים פריפריאליים או באזורים שממשלת ישראל מעוניינת לפתח (כגון הנגב או הגליל). כמו כן, קיימים  מצבים נוספים “חריגים” שבהם ניתן לבקש רישוי מזורז, לדוגמה במצבי חירום כאשר קיים צורך דחוף בסוג עסק והקמתו, כאשר יזם יכול להקים עסק בזמן קצר ולייצר הכנסה במהירות (מבלי לחכות לאישורים ממושכים), כאשר לעסקים קטנים או עצמאיים אין את המשאבים לתהליך המסורתי, כאשר מנסים למנוע עיכובים בפרויקטים מסוימים, וכן הלאה. כך או כך, הקריטריונים לקביעת העסקים המתאימים למסלול משתנים מעת לעת בהתאם לצרכים השונים ועל פי שיקולי הרשויות המקומיות והממשלה, ולכן תחילה יש לוודא שהעסק שלכם אכן עונה על הדרישות הקיימות בזמן הגשת הבקשה.

תקנות רישוי מקוצר: באילו מקרים לא ניתן להגיש בקשה?

קיימים מקרים שונים בהם עסקים אינם זכאים לרישוי מקוצר בישראל. תחילה, כאשר לעסק אין רישיון קיים או היתר זמני או כאשר היתר מזורז בוטל לעסק בשלוש השנים הקודמות לבקשה. כמו כן, במקרים שבהם מתנהל נגד העסק הליך פלילי או מנהלי לפי חוק רישוי עסקים, או לחילופין אם מבקש הרישיון, או מי שמנהל את העסק הורשע בעבירה לפי חוק רישוי עסקים בשלוש השנים שקדמו לבקשה, העסק לא יהיה זכאי לקבל רישוי במסלול מזורז. בנוסף, עסק שנגדו מתקיימים הליכים מתוקף חוק התכנון והבניה או חוק רישוי עסקים, לא יוכל לקבל רישוי במסלול המהיר. ראוי לציין שחשוב גם שהבקשה לרישיון תהיה תואמת לחוק התכנון והבניה, תב”ע, ולהיתרי בניה, ושלא יהיו עבירות בניה קשורות לעסק.

רישוי מקוצר- רק עם מומחים

מעוניינים במסלול רישוי מקוצר? “נועה כיבוי ורישוי” מציעה שירות מהיר ומקצועי בבטיחות אש ורישוי עסקים. מומחי החברה המתמחים מעסיקים יועץ בטיחות אש ובהליכים המורכבים של הוצאת רישיון עסק, מציעים ליווי אישי בכל שלבי התהליך – החל מייעוץ בבטיחות אש, דרך הנחיות לעמידה בתקנות, ועד לסיוע בהתמודדות עם ההיבטים המשפטיים והרגולטוריים. זכרו, רישיון עסק אינו רק דרישה חוקית, אלא גם תו תקן לאמינות וביטחון לקוחותיכם.

“נועה כיבוי ורישוי” כאן כדי להבטיח שהעסק שלכם יעמוד בכל הדרישות במקצועיות ובזריזות ואף מבצעת הדרכות כיבוי אש לעובדים. לפרטים נוספים, הנכם מוזמנים לשיחת ייעוץ ללא תשלום.

פירוט סיווג פריטי רישוי למסלולי רישוי מקוצרים

לנוחותכם, קישור להורדת מסמך pdf עם פירוט מלא פורסם באתר משרד הפנים רישוי עסקים, במסמך תקבלו מידע על חלוקה למסלולים: תצהיר, היתר מזורז א’, היתר מזורז ב’. וטבלת פריטי רישוי למסלולי רישוי מקוצרים.

במסמך תמצאו את כל הקישורים הרלוונטיים, שיעזרו לכם להתקדם עם הוצאת רישיון עסק. השאירו פרטים בטופס ונשמח לעזור לכם עם ליווי בכל שלבי התהליך עד לקבלת הרישיון וטיפול במסמכי דרישות מביקורת שנתית של הרשויות השונות.

יצירת קשר

השאירו פרטים ואת נושא הפניה ואני אדאג לחזור אליכם בהקדם

Open chat
1
עזרה מישהו?
נועה כיבוי ורישוי
היי
אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן